Used 2019 Coachmen RV Leprechaun 280SS Ford 450 Motor Home Class C
Coachmen Leprechaun class C gas motorhome 280SS highlights:
- Power Bed Bunk
- Cab-Over Bunk
- Dinette
- Two Slide Outs
- Sofa
- Rear Bath
Looking for a unique coach that includes a cab-over bunk, plus a power bed bunk over the dinette and sofa for the kids or grandkids to claim as their own? You can cook with all the appliances needed for a complete meal, get cleaned up in the shower within the full bathroom, and relax inside when you aren't outside enjoying the great outdoors. And at night you will have your own queen bed to fall asleep on. Take a look, there is so much more to enjoy like all the storage, and options to add such as an outside entertainment center, grilling station, and/or recliners.
Each Leprechaun class C gas motorhome offers you "better stuff." Better construction, better interior appointments, and better safety features and conveniences. From the Azdel composite sidewall construction, the Water Works utility system, and the CrossFlex reinforced PVC roof material with a 12 year limited warranty to the Wi-Fi Ranger Sky4 to boost weak Wi-Fi signal plus some, you can enjoy any model you choose for years to come. Inside features will impress, and each model includes the Premier package. The Leprechaun is ready for any get-a-way whether just a day trip sightseeing or an extended week or more of travel fun!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 26016A
Chassis: Ford 450
Exterior Color: Options - Painted Cab: Carmel; Partial Body Paint; Full Body Paint: Crimson Sunrise or Ebony Star
Interior Color: Cream, Mocha
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Cream, Mocha |
| Exterior Color | Options - Painted Cab: Carmel; Partial Body Paint; Full Body Paint: Crimson Sunrise or Ebony Star |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11875 lbs |
| Cargo Capacity | 2625 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0KW Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | V10 6.8L |
| Chassis | Ford 450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 198 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas E.I. |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 83 cu. ft. |
| Awning Info | 19' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


