Used 2019 Coachmen RV Mirada 32SS Motor Home Class A
Coachmen Mirada 32SS class A gas motorhome highlights:
- Chaise Lounge
- Fireplace
- Booth Dinette
- King Bed
- Exterior Kitchen
Dreaming of traveling with your family to see national parks, museums, and relatives across the country. Just imagine relaxing in this coach while staying warm by the fireplace. The chaise lounge even folds out into a bed, and you can play games at the dinette or outside under the power awning. There is an overhead bunk option for more sleeping space if the furniture isn't enough for everyone. You will find plenty of storage in the two wardrobes, the overhead cabinets, and there is exterior compartments for more items. The rear bedroom allows you to to sleep on a comfortable king bed and watch a show on the 32" TV. Come see what else makes this the perfect RV for your traveling lifestyle.
Each Coachmen Mirada is made with Azdel composite sidewalls providing strong and lightweight walls for years of enjoyment, an elongated wheelbase which distributes the weight evenly throughout the unit for better handling and a smoother ride, and spacious exterior storage which allows you to bring everything you need. You can also easily navigate with the backup monitor and side cameras. Inside you will find solid surface kitchen countertops for a stylish look, premium linoleum throughout for easy clean up, stainless steel appliances, a Wifi Ranger, solar prep, and much more! Come take a look at a Coachmen RV Mirada class A gas motorhome today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $4,375
Sale Price: $59,900
Stock# 17935
Chassis: Ford
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 6989 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 125 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 13' & 10' Power |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DY2J0A18770 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


