Used 2019 Coachmen RV Prism 2300 DS Motor Home Class C - Diesel
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Coachmen Prism 2300 DS class C diesel motor home highlights:
- LED Lighting
- U-Shaped Dinette
- Designer Carefree Flooring
- Cab-Over Bunk
Been searching for a way to travel without having to buy a tow vehicle? Take a look at this Prism and you can stop searching! From the slide out queen bed for yourself, and the cab-over bunk, plus U-shaped dinette slide for overnight guests, everyone will have a spot to call their own at bedtime. The full bathroom will allow you to stay refreshed and ready for the next family activity and allows you to make less stops while on the road. The cook can make meals with the 3-burner cooktop with an oven and the residential microwave, plus the counter extension provides more serving space. You will soon find that this coach is perfect for any type of traveling!
The Prism class C diesel motor home is luxurious, easy to drive, and just downright stylish. The pilot and passenger seats rotate and recline for more seating in the living area, and the Designer Carefree rolled flooring is beautiful and easy to clean. The Onan 3.6KW LP generator and the kitchen and bedroom 110V and 12V charging stations will keep everything up and running. You will also enjoy a bright atmosphere throughout with the LED lighting and love the convenience of having an outside shower. It's time to choose comfort with luxury while traveling either to close events, weekend get-a-ways, or long trips in a Prism.
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $30,095
Sale Price: $69,900
Stock# 0AR938
Chassis: 3500 Sprinter
Interior Color: 4
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9650 lbs |
| Cargo Capacity | 1380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 13562 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | 3500 Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.6 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 85 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 55 cu. ft. |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC3J9750938 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


