Used 2019 CrossRoads RV Cruiser Aire CR28RD Fifth Wheel
CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheel CR28RD highlights:
- Rear Kitchen
- Kitchen Island
- Residential Queen Bed
- Stainless Steel Appliances
A unique rear kitchen with an island, an outdoor kitchen area, plus triple slide outs with plenty of space throughout for your family are just a few of the features that will draw your attention to this Cruiser Aire CR28RD fifth wheel by CrossRoads RV. Your family will enjoy gathering in the combined kitchen/living area where there is plenty of seating at the 64" sofa, 64" theater seats, and the booth dinette. The inside kitchen features an 8 cu. ft. refrigerator as well as a mini refrigerator. At night come retire to the private front bedroom where you will find a residential queen bed, a spacious closet, and nightstands on either side of the bed for you to keep your phone handy!
In any Cruiser Aire fifth wheel you will enjoy residential features and lightweight towing. These fifth wheels are all half-ton towable and designed to bring comfort and convenience to all of your adventures. A variety of floorplans make it easy to select the one that best meets the needs of your family, whether you desire more space for sleeping, more space to move about, or more space for the things you wish to take along. The kitchen is filled with stainless steel Furrion "Chef Collection" appliances, hardwood Maple cabinet doors, and 70 lb. full extension steel ball bearing drawer guides. On the outside, enjoy the painted front cap with Clear Shield for protection, a one piece seamless Super Flex roof with a 12-year warranty, plus exterior grade speakers, and an outside shower. The power awning with LED lights will also be a valued feature for those who love to spend as much time outside when camping. Come make your selection today!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# ACCE20694
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1479 lbs |
| Dry Weight | 8454 lbs |
| Cargo Capacity | 1816 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LEDTV |
| Awning Info | Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF28R27K6320694 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


