Used 2019 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite SS242BH Travel Trailer
"Start Exploring Today: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping on Us!"
CrossRoads Sunset Trail Super Lite travel trailer SS242BH highlights:
- Double Bunk Beds
- Outdoor Kitchen
- King-Size Bed
- U-Shaped Dinette
You won't believe how accommodating this Sunset Trail Super Lite travel trailer is! This unit has enough space to sleep eight people with its king-size bed in the private bedroom, its U-shaped dinette that sits on the single slide, and its set of double bunk beds in the back, and with the help of the 7 cubic foot double-door refrigerator, pantry, and outdoor kitchen, you will have all the tools you need to create delicious meals during every trip.
The exterior of the CrossRoads Sunset Trail Super Lite travel trailer is completely sleek and modern looking with its tinted windows that help protect your interior decor from fading and its painted fiberglass front cap that curves over to the roof and delivers a more aerodynamic approach. However, you will enjoy spending your evenings outside of the Sunset Trail for more reasons than just the appealing exterior vibe because each unit comes equipped with an electric awning with LED lights and outdoor speakers which create the perfect place to host a late-night get together with friends.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# UT13502
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 626 lbs |
| Dry Weight | 5124 lbs |
| Cargo Capacity | 2476 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 22000 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT24227K5351441 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


