Used 2019 CrossRoads RV Volante 240RL Fifth Wheel
CrossRoads RV Volante fifth wheel 240RL highlights:
- Single Slide
- Rear Living Area
- Private Bedroom
- Sleeps Five
- Fireplace
Your family of five can comfortably camp in this single-slide Volante fifth wheel by CrossRoads RV. The rear living area is spacious and inviting. Here you will find a 72" sofa along the rear wall and a booth dinette along the roadside. Meal prep will be easy with the stainless steel appliances in the kitchen, and when you are ready to call it a day, you can retreat to the front private bedroom where you will find a queen-size bed, an overhead cabinet for your personal belongings, and two wardrobes. A sliding door closes off the bedroom from the rest of the fifth wheel providing you with the complete privacy you need!
The CrossRoads RV Volante fifth wheels and travel trailers are anything but ordinary! From the residential wood blinds in the living room and interior LED lighting, to the premium residential furniture throughout, you will be impressed with the Volante from the moment you step foot inside. You will also be thoroughly impressed with the Volante's excellent exterior features, like the fully enclosed and heated underbelly, tinted safety glass windows, and outside shower with hot and cold water that will make it easy to clean up from your fun adventures before heading inside.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $2,090
Sale Price: $19,899
Stock# P18-26
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1240 lbs |
| Dry Weight | 6977 lbs |
| Cargo Capacity | 2123 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDF24022K6361014 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


