Used 2019 CrossRoads RV Zinger ZR326BH Travel Trailer
2 Bedroom! - Bath and a Half!
CrossRoads RV Zinger travel trailer 326BH highlights:
- Kitchen Island
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Fireplace
- Two Full Baths
This Zinger travel trailer will easily bring comfort and convenience to your larger family when away from home. Inside this model you will find generous storage space with a wardrobe, pantry, linen cabinet, overhead storage, and dual shirt closets in the front master suite. There are even two medicine cabinets for your toiletries to be easily tucked away since there are two full bathrooms! Speaking of two, this unit also features two 50" x 74" bunk beds, two entry doors, and two kitchens - one indoor and one outdoor. The outdoor kitchen is great for snack time, evening s'more cleanup, or cooking items like bacon or fish when you don't want to have lingering smells take over inside.
Get ready for plenty of camping excursions with your family when you choose to camp with a CrossRoads RV Zinger travel trailer! These models feature tinted windows which help to create more privacy. There is also an aerodynamic front and nitrogen-filled radial tires. The totally enclosed and heated underbelly with forced heat allows you to camp in cooler weather! Inside each model you will find premium residential furniture, as well as Maple cabinet doors and drawers. The kitchen backsplash adds just the right touch of elegance, plus there is a stainless steel high-rise faucet, oven, and microwave. Let a Zinger travel trailer be your home away from home!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 1691
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1008 lbs |
| Dry Weight | 7892 lbs |
| Cargo Capacity | 1908 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric DSI |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT33025KS371313 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


