Used 2019 Cruiser MPG 3200DB Travel Trailer
Cruiser MPG travel trailer 3200DB highlights:
- Double Size Bunks
- Dual Entry
- Two Bathrooms
- Walk-In Pantry
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
It's time to take your camping experience up a notch with this MPG travel trailer. Beginning with the unit having two full bathrooms, one bath is next to the double size bunks for the kids, and the second walk-through bath is connected to the master bedroom. Everyone will have easy access to both ends of the trailer with dual entry doors, and quick access to the walk-in pantry to grab a snack when headed outside or entering the main living and kitchen area. The cook even has the choice to make meals indoors or outdoors. Just imagine how comfortable you will be with your own bedding, bathroom and kitchen where ever you decide to camp. Take a look today, you will be glad you did!
With any Crusier MPG travel trailer you will appreciate the 5 sided aluminum constructed travel trailer that is towable by your half-ton truck. The high-gloss fiberglass exterior and front cap will turn heads at any campsite. Inside, you can enjoy the residential-style furniture with top-stitching, the barrel roof, the Shaw carpet with R2X stain-resistance treatment, and the king size bed that makes you feel like you haven't left any comforts back home. It's time to start making memories every mile you travel, come choose your favorite MPG layout today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# K1413108
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 958 lbs |
| GVWR | 9758 lbs |
| Dry Weight | 7554 lbs |
| Cargo Capacity | 2172 lbs |
| Fresh Water Capacity | 88 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5RXHB3721K1413108 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


