Used 2019 Cruiser Shadow Cruiser 263RLS Travel Trailer
Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer 263RLS highlights:
- Sleeps Five
- Dual Entry
- Private Bedroom
- Lightweight Construction
- Lounge Chairs
When you own this Shadow Cruiser travel trailer, you own a unit that is comfortably modern. The two entry doors allow you to directly enter either the front, private bedroom or the rear living area, and because this trailer contains a single slide, it has extra available space to provide accommodations to sleep five people each night as you camp at your favorite park.
The Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer has multiple floor plans to choose from, so whether you and your spouse are looking for a weekend getaway, or you want to take the whole family on vacation, there is a model for you! These trailers may be light in their construction, but they are packed full of helpful amenities, such as a double-door refrigerator, steel ball-bearing, full-extension drawer guides, LED lighting, and an LED-lit pass-through storage that allows you to bring along all of the camping gear you may need. With each unit, you'll also enjoy a power awning with an LED light strip so that you can enjoy your evenings surrounded outdoors with loved ones.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# D5115B
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 7660 lbs |
| Dry Weight | 5605 lbs |
| Cargo Capacity | 1740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5RXDB3125K1413748 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


