Used 2019 Cruiser Stryker STF-3513 Toy Hauler Fifth Wheel
Cruiser Stryker toy hauler STF 3513 highlights:
- Dual-Entry Bath
- Three Slides
- 13' Separate Garage
- Queen-Size Bed
- Full and Half Bath
Load and unload quickly and easily with the ramp that leads straight into the 13' separate garage in this Stryker toy hauler fifth wheel. Your kids will love having the half bath to themselves while they sleep on the electric queen-size bunk each night. There are three slides which really open the space up for more walking room and create an open feel. You will also be impressed by the amenities that come in the full kitchen, like the three-burner range top and peninsula countertop.
The Stryker toy hauler by Cruiser RV is all about family fun! With its functionality, design, and innovation, the Stryker was created with you in mind, and because the Stryker has a wide-body foundation, you will be able to bring along your biggest off-road toys. With deluxe additions like the residential furniture and designer accent walls, the interior portion of the Stryker is just as breathtaking as the high-gloss premium fiberglass exterior.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $8,787
Sale Price: $44,995
Stock# 101963
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3075 lbs |
| GVWR | 17000 lbs |
| Dry Weight | 12810 lbs |
| Cargo Capacity | 4142 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 85 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 12' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5RXGG3925K2401144 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


