Used 2019 Cruiser Stryker Stryker 2313 Travel Trailer
Cruiser Stryker toy hauler ST 2313 highlights:
- Master Suite
- Electric Bunk
- Lounge Chair
- 13' 4" Garage
Bring along a few dirt bikes, a four-wheeler, or your ATV and see just how much fun you can have riding the trails during the day and coming back to this Stryker toy hauler to relax at night. This model delivers enough space to sleep six people with its king-size bed, queen-size electric bunk, and opposing sofas, and the full bathroom gives you plenty of amenities to keep everyone clean along the way.
The Stryker toy hauler by Cruiser RV is all about family fun! With its functionality, design, and innovation, the Stryker was created with you in mind, and because the Stryker has a wide-body foundation, you will be able to bring along your biggest off-road toys. With deluxe additions like the residential furniture and designer accent walls, the interior portion of the Stryker is just as breathtaking as the high-gloss premium fiberglass exterior.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# UT151503
| Sleeps | 6 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 11260 lbs |
| Dry Weight | 6740 lbs |
| Cargo Capacity | 4472 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 16' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5RXGB2728K2394234 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


