Used 2019 Dutchmen RV Aerolite 3383BH Travel Trailer
BARGAIN ROWDutchmen Aerolite travel trailer 3383BH highlights:
- Kitchen Island
- Private Bunkhouse
- Outdoor Kitchen
- Fireplace
- Private Bedroom
If you love to get away and explore nature, but you also love having the comforts that home provides, then this Aerolite travel trailer is perfect for you! After a day of outdoor excursions, you will look forward to coming back and eating a hot meal that has been prepared on the three-burner range, or you can grab some cold salads from the double-door refrigerator for a quick and easy dinner. You will be impressed by this trailer's bright and cheerful atmosphere which is made possible by the LED lighting, and your guests will appreciate being able to stay in their own private bunkhouse each night.
With the Dutchmen Aerolite travel trailer, you will always find exceptional interior comforts, like the 6' 10" ceiling height that delivers a residential feel, the stainless steel appliances, and the LED lighting throughout. The family will enjoy listening to the superb quality coming from the Jensen soundbar, and you will be thoroughly impressed by the iN-Command control system that allows you to monitor and change various electrical functions throughout the Aerolite with the ease of your smart phone. And the Industry-Best 3-year limited structural warranty that comes with each Aerolite allows you to enjoy your travel trailer for years to come!
Colaw RV is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @833-307-6203 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs, specs, & features may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $14,300
Sale Price: $18,900
Stock# U0845
Interior Color: Gunmetal, Brindle
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Gunmetal, Brindle |
| Hitch Weight | 1166 lbs |
| Dry Weight | 8598 lbs |
| Cargo Capacity | 2402 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 9' and 11' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 0845 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


