Used 2019 Dutchmen RV Atlas 2922BH Travel Trailer
BUNKS! 2 A/Cs! REAR BATH!
Dutchmen Atlas travel trailer 2922BH highlights:
- Double Bed Bunks
- 30" Kitchen Skylight
- Dual Entry Doors
- Rear Corner Bath
- Outdoor Kitchen
Double entry doors and double bed bunks are a huge plus when it comes to your larger family camp outings! This Dutchmen Atlas travel trailer easily sleeps nine individuals with the use of the sofa sleeper and booth dinette once all of the beds are filled. You will even find the outside kitchen a handy feature when it comes to cooking for this hungry bunch of campers. You'll find a three burner range indoors and a walk-in pantry that is great for storing snacks and paper goods! This unit also includes a pass through storage, so bring along the fishing gear for more fun!
With every Dutchmen Atlas travel trailer or fifth wheel you will enjoy the iN-Command Lite system, allowing you to control features such as awnings, interior and exterior lights, slide-outs and much more with just the touch of a button. Some of the interior features that are sure to draw your attention are the solid surface countertops, including a pop-up power station, efficient LED lighting including motion sensor accent lights, a residential pull-down spray faucet, and a stainless steel sink, making clean-up a breeze.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $2,170
Sale Price: $23,995
Stock# 6446
Interior Color: Moonlight, Santa-Fe
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | Moonlight, Santa-Fe |
| Hitch Weight | 1069 lbs |
| Dry Weight | 7176 lbs |
| Cargo Capacity | 2504 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen, Sofa, Dinette |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR, LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 960383 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


