Used 2019 Dutchmen RV Atlas 3302RL Travel Trailer
Dutchmen Atlas travel trailer 3302RL highlights:
- Triple Slides
- Kitchen Island
- Rear Living
- Outside Kitchen
- Fireplace
- King Bed
If you're looking for a travel trailer that has it all, look no further that this Atlas model 3302RL. The dual opposing slides in the living and kitchen area provide you with more space to move about and with a tri-fold sofa included in this unit, you can sleep four people each night. After you've explored all day, come relax on the theater seating and enjoy a movie on the LED HDTV, or fire up the fireplace for a cozy evening with a book. You will love the front private bedroom that includes a slide out with a king bed and a master closet that can store all your belongings. The chef of the family has the option of cooking dinner inside on the three burner range, or head outdoors to prepare the meal on the outside kitchen. You'll also find an outside TV here that is great for an evening movie under the stars!
With every Dutchmen Atlas travel trailer or fifth wheel you will enjoy the iN-Command Lite system, allowing you to control features such as awnings, interior and exterior lights, slide-outs and much more with just the touch of a button, plus each model includes auto leveling, which automatically adjusts to uneven terrain when parking your RV. Some of the interior features that are sure to draw your attention are the solid surface countertops, including a pop-up power station, efficient LED lighting including motion sensor accent lights, a residential pull-down spray faucet, and a stainless steel sink, making clean-up a breeze.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 6CR0126
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1184 lbs |
| Dry Weight | 8848 lbs |
| Cargo Capacity | 2152 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR, LED HDTV, Ext. TV |
| Awning Info | 12' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT33020KP960126 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


