Used 2019 Dutchmen RV Coleman 202RD Travel Trailer
PRICED TO SELL FAST!
Dutchmen Coleman Lantern LT Series travel trailer 202RD highlights:
- Booth Dinette
- Queen-Size Bed
- Pantry
- Interior Speakers
Are you an RV newbie or a seasoned professional? No matter what you are, you will find this Coleman Lantern LT travel trailer to be both accommodating and functional for any kind of excursion you are interested in taking. The queen-size bed in the front gives you a comfortable place to lay your head each night while your guests sleep on the booth dinette or sofa, and you will be so grateful to have your very own bathroom so that you can avoid trudging down to the public facilities before you've even had your morning coffee. Plus, the shower has a skylight above and a shower curtain which will both give you extra room to move about as you get clean.
Each Coleman Lantern LT Series model by Dutchmen is compact and lightweight with modern features for the budget-friendly traveler. You will appreciate the included Technology package that comes with an electric awning with LED lights, an area prepped for a backup camera, a Bluetooth-enhanced stereo with DVD, and a solar charge connection. You will also appreciate having tinted safety glass windows because they will prevent the sun from damaging your beautiful furniture or photos, and they will also control the amount of heat entering the interior. Choose your favorite layout and start making memories today!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $6,200
Sale Price: $12,500
Stock# M12110A
| Sleeps | 5 |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 572 lbs |
| Dry Weight | 4278 lbs |
| Cargo Capacity | 3322 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT20223KH938808 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


