Used 2019 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 245RK Travel Trailer
No Fees
SOLD AS IS
Dutchmen Coleman Lantern Series 245RK travel trailer highlights:
- Dual Entry
- Private Bedroom
- Booth Dinette
- Sofa
- Rear Kitchen
When the great outdoors is calling your name, hitch up this Coleman Lantern Series travel trailer to your tow vehicle and hit the road. You can start thinking about all the places you will fish after a good night's sleep in your private master bedroom with USB connections while the kiddos sleep on the sofa or booth dinette on the single slide in the main living area. You will appreciate the dual entry doors allowing you to sneak out of the bedroom to go fishing before the kids wake up. Come see why this travel trailer will fit your family's camping needs.
Each Coleman Lantern model by Dutchmen provides amenities and value beyond your imagination. With conveniences such as the thermoformed countertops in the kitchen, a Rest Easy mattress, Everwear luxury furniture, and a solar power charging connection, it is no wonder that the Coleman Lantern is the choice of many outdoor enthusiasts. The under-bed storage is also a fantastic feature because it allows you to keep your belongings safely tucked away and out of sight. The campground awaits you and your family, so get out there in your new Coleman Lantern Series!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# Y933828
Interior Color: Ironwood, Lakeside
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Ironwood, Lakeside |
| Hitch Weight | 795 lbs |
| Dry Weight | 5754 lbs |
| Cargo Capacity | 1846 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT24522KY933828 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


