Used 2019 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 295QB Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern Series 295QB travel trailer highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Large Slide
When it's time to get away from work, hitch up this Coleman Lantern Series travel trailer and head out to your favorite campsite with your family. The kids will be hanging out in the private bunkhouse on one of the triple bunks or on the den cube when not exploring outside. You and your spouse can relax on the sofa, play a game at the U-shaped dinette, or sit under the 16' electric awning with LED lights while watching the kids run around the campsite.
Each Coleman Lantern model by Dutchmen provides amenities and value beyond your imagination. With conveniences such as the thermoformed countertops in the kitchen, a Rest Easy mattress, Everwear luxury furniture, and a solar power charging connection, it is no wonder that the Coleman Lantern is the choice of many outdoor enthusiasts. The under-bed storage is also a fantastic feature because it allows you to keep your belongings safely tucked away and out of sight. The campground awaits you and your family, so get out there in your new Coleman Lantern Series!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 3CR254
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 821 lbs |
| Dry Weight | 6281 lbs |
| Cargo Capacity | 3399 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT29526KM933254 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


