Used 2019 Dutchmen RV Kodiak Ultimate 279RBSL Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultimate travel trailer 279RBSL highlights:
- Two Slides
- Private Bedroom
- Sleeps Six
- Kitchen Island
- Large Pantry
This Kodiak Ultimate travel trailer features absolutely everything you could need or want in an RV. Because the bathroom is located in the rear of this trailer, it gives you more space and privacy as you get ready for the day, and the front private bedroom also gives you a secluded area so that you can completely relax each evening. You will love spending your afternoons in the kitchen because the two opposing slides give this area plenty of room for you to prepare meals on the kitchen island, and the skylight that is located above the island will bring in extra rays of sun that will make the central living area feel even more spacious.
With any Kodiak Ultimate unit you will appreciate the modern conveniences and features that have been included, such as an exterior TV bracket, a solar charging port, LED lights over the stabilizer jacks, and an outside sprayer. Inside, the USB charging ports will keep all of your electronics charged for the whole trip, and the LED motion light in the bathroom will help to provide an efficient use of electricity. You can expect to travel with a greater peace of mind in a Kodiak Ultimate because of the extra layer of protection that the Dutchmen RV 3-year limited structural warranty offers.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $6,202
Sale Price: $19,997
Stock# 38705A
Exterior Color: WHITE / FIBERGLASS
Interior Color: REAR BATH
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | REAR BATH |
| Exterior Color | WHITE / FIBERGLASS |
| Hitch Weight | 832 lbs |
| Dry Weight | 6395 lbs |
| Cargo Capacity | 1205 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 15 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LED Flat Screen TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT27924JJ971998 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


