Used 2019 Dutchmen RV Kodiak Ultimate 291RESL Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultimate travel trailer 291RESL highlights:
- Fireplace
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Two Slides
- Rear Entertainment
- Tub with Skylight
This Kodiak Ultimate travel trailer is perfect for those who love to go camping in style. Your favorite place to spend your evenings will be in the large living area, which is made possible because of two opposing slides. From the theater seats to the U-shaped dinette, you will have plenty of seating space for everyone to gather together in front of the cozy fireplace as you watch a movie on the 39" TV. Once you've tired yourself out for the day, you can comfortably retreat to the private bedroom where you will easily drift off to sleep on the queen-size bed.
With every Kodiak Ultimate travel trailer by Dutchmen RV you will enjoy the iN-Command System, which allows you to control all of your essential features with the touch of a button. Use the In-Command phone app to control the awnings, lights, slide-outs, tank level, and much more! Inside, stainless steel appliances give the kitchen a luxurious feel, plus each unit includes a 6 cu.ft. double door refrigerator, and solid surface countertops with LED backlighting. The gel coat high gloss fiberglass exterior provides a strong, yet lightweight structure, and the power tongue jack with a docking lights allows you to easily hitch up and go!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 2AR4012A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 874 lbs |
| Dry Weight | 6807 lbs |
| Cargo Capacity | 2093 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 39" TV |
| Awning Info | 21' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT29125KJ970917 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


