Used 2019 EAST TO WEST Della Terra 28 KBS Travel Trailer
Gadsden location! Call (256) 344-2084 today! NO HIDDEN FEES!
EAST TO WEST Della Terra travel trailer 28 KBS highlights:
- Single Slide
- Private Bedroom
- Double-Size Bunks
- King-Size Bed
- 15' Electric Awning
For your next family vacation, nothing will be more accommodating or helpful to travel in than this Della Terra travel trailer. From the set of double-size bunks to the king-size bed in the front, private bedroom, this unit has the ability to sleep nine people wherever you decide to adventure which makes it the perfect complement to every trip you take. The 8 cubic foot double-door refrigerator and three-burner cooktop in the full kitchen allow you to create your own delicious meals each night so that you can save money by avoiding fast food dinners.
The Della Terra travel trailer is a luxurious and quality unit that has been designed with your comfort and convenience in mind. The large picture window next to the booth dinette will allow you to fully admire the beautiful landscape as you enjoy your morning coffee, and the extended drawer storage underneath the dinette is a great example of the many different ways that EAST TO WEST has incorporated helpful and hidden storage areas throughout the Della Terra. If you love soaking up as much fresh air as possible, then you will fully appreciate the electric awning with LED lights and the exterior speakers which have been included to enhance your outdoor experience.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 26-214 NT
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 945 lbs |
| Dry Weight | 6952 lbs |
| Cargo Capacity | 2571 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2DED25K9000952 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


