Used 2019 Fleetwood RV Southwind 35K Motor Home Class A
Fleetwood Southwind Class A gas motorhome 35K highlights:
- Bath and a Half
- King Bed
- Residential Refrigerator
- Electric Fireplace
- Exterior 40" TV
You can easily extend your vacation time with this Southwind Class A gas motorhome by Fleetwood RV. This double-slide model has plenty of features throughout such as a bath and a half and sleeping space for five people. Extra family and overnight guests can sleep on the 81" jackknife sofa, and you will find a great night's sleep waiting for you each night on the memory foam king-size bed. The kitchen features all that you need to cook gourmet meals and snacks, and there is plenty of storage with the pantry and overhead cabinets.
Get ready to travel in luxury and camp in comfort when you choose a Southwind Class A gas motorhome by Fleetwood RV! These models have plenty of residential features, like the residential refrigerator and single-handle faucet with pull-out sprayer in the kitchen and the single-handle residential faucet in the bathroom. The kitchen also has adjustable shelves so that you can maximize the space to fit your needs. If you prefer to read before drifting off to sleep, then you will find under-cabinet reading lights for your convenience. For a longer vacation that has the comforts of home, choose a Fleetwood Southwind!
To view this unit or any of our others please
Call- 1-(888)-539-3333
or
Email- [email protected].
All financing is On Approved Credit (OAC)
To schedule a viewing call us at the dealership at
1-(905)-548-8585
or
send us an email: [email protected]
Come and visit our new location!
4888 South Service Road
Beamsville, Ontario, Canada
L3J 1L4
Outdoor Travel - Where RV Means Real Value
www.rvvacations.com
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $6,385
Sale Price: $124,995
Stock# 8106
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Imperial, Sienna, Quartz
Interior Color: Parchment, Peppercorn, Sable
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Parchment, Peppercorn, Sable |
| Exterior Color | Imperial, Sienna, Quartz |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Generator | 5.5kW Onan |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 457 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel French Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | High Capacity Shurflo |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 180 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" Flat Screen LED TV, BR 32" Flat Screen LED TV, Exterior 40" LED TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DY1J0A15701 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


