Used 2019 Forest River RV Cherokee 304BS Travel Trailer
Forest River Cherokee travel trailer 304BS highlights:
- Private Bunkhouse
- Outside Storage
- Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
You will want to start your next weekend adventure with this triple-slide Cherokee travel trailer! Your kids will enjoy the spacious private bunkhouse which features two cube sofas with a bunk above, plus their own entertainment center. Meal prep is easy in this spacious kitchen where you will find a large sink, a three-burner range, a pantry to keep all of your goodies, and a refrigerator for perishables. After a day of exploring outdoors, come relax inside on the sofa and enjoy your meals at the U-shaped dinette with 40" storage drawers underneath. Inside the front private bedroom, you will get a good night's rest on the queen bed with wardrobes on either side.
No matter which Cherokee model by Forest River you choose, you can rest assured knowing that each unit is built to provide you with great value, comfort, and style making it easy to get up and go as soon as the urge strikes. Each model features two-toned exterior metal and upgraded graphics, a one-piece rubber roof with 3/8" walkable roof decking, and a front stone guard for protection. Inside of each unit, you will enjoy comfortable seating and mocha-stained shaker-style cabinets. There are also a variety of optional packages available that will provide additional features, like the Base Camp Package, the Campfire Package, and the Limited Package. So when the open road calls, answer with your very own Cherokee travel trailer or toy hauler in tow!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 921-25B
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 11100 lbs |
| Dry Weight | 7914 lbs |
| Cargo Capacity | 3186 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKF27KX137210 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


