Used 2019 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 17BHSE Travel Trailer
Double Size Bunks / Rear Bath / Mid Living
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 17BHSE highlights:
- Double-Size Bunks
- Rear Bath
- Sofa
- Outside Storage
This Cherokee Grey Wolf travel trailer allows your small family to easily camp and enjoy the outdoors. At night the double-size bunks will be a welcome space for up to four tired campers. The booth dinette and the sofa can also be used as sleeping space for added family or friends when needed. You will appreciate the rear corner bath which features a tub/shower, a toilet, a sink, and a medicine cabinet to keep your toiletries organized and handy. Overhead cabinets throughout provide plenty of storage, plus there are both front and rear outdoor storage compartments!
All Forest River Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind, and they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life to enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an outdoor shower with hot and cold water for you to get cleaned up without tracking mud throughout after your adventurous hike, and with the RVQ quick connect, you can easily hook up a low-pressure grill to cook up your best burgers outdoors. Inside, you will enjoy the HDMI entertainment center, the LED lighting throughout, and a kitchen skylight with a shade, and if you get tired of being indoors during inclement weather, the outdoor power awning will provide protection.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,599 or $20/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 9.24% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# KK055868
| Sleeps | 7 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 539 lbs |
| GVWR | 7539 lbs |
| Dry Weight | 4122 lbs |
| Cargo Capacity | 3417 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


