Used 2019 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 29BH Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 29BH highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Outside Storage
- Outside Shower
This Cherokee Grey Wolf travel trailer has abundant storage both inside and out making it easy to take along all that you need and want without leaving anything behind. There is also plenty of room for ten to sleep so that you can even let the kids bring a friend or two. They are sure to love having their own rear bunkhouse with two sets of bunk beds, a wardrobe to keep things tidy, and even a curtain for them to have some privacy. With the sofa and U-shaped dinette on the large slide, you will find it comfortable for meals or even board games and cards in the evening. When it is time for bed, there is a queen bed up front that you will enjoy a good night's rest on with wardrobes and nightstands on either side for your personal items.
All Forest River Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind, and they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life to enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an outdoor shower with hot and cold water for you to get cleaned up without tracking mud throughout after your adventurous hike, and with the RVQ quick connect, you can easily hook up a low-pressure grill to cook up your best burgers outdoors. Inside, you will enjoy the HDMI entertainment center, the LED lighting throughout, and a kitchen skylight with a shade, and if you get tired of being indoors during inclement weather, the outdoor power awning will provide protection.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $1,000
Sale Price: $15,995
Stock# 94387C
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 7650 lbs |
| Dry Weight | 6314 lbs |
| Cargo Capacity | 1336 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKE23KX139117 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


