Used 2019 Forest River RV EVO T2460 Travel Trailer
Forest River EVO travel trailer T2460 highlights:
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Walk-Through Bath
- Power Awning
- Pass-Through Storage
Camping at the RV park with your RVing friends is something to look forward to doing every chance you get. Beginning with the power awning offering you an outdoor living space covered from the elements while you relax and visit with your friends as your children play around the campsite. And you can stow away your camp chairs and charcoal in the pass-through compartment to keep everything tidy. The kitchen offers all the appliances needed to keep everyone fed, plus a pantry to store lots of snacks. You can sleep in your own RV queen bed in the front private bedroom with a second exterior entry while the kids sleep on the U-shaped dinette or the sofa. You might like to add the optional recliners to replace the sofa if you prefer that type of furniture. And the walk-through bathjust makes things easier!
EVO travel trailers by Forest River are developed with attention to detail by industry specialists. This is what sets EVO apart from the rest of the travel trailer brands. On the interior of each model, you have boutique craftsmen cabinets, an extra-large country kitchen sink with recessed covers, and a DVD player with interior/exterior speakers. The exterior portion of the EVO has a front gravel guard, 4-wheel electric self-adjusting brakes, and an aerodynamic aluminum front cap. With all of these amenities on the interior and the exterior, you will have plenty of standard features that will make each vacation safe and comfortable, so choose the model that suits you and your family best today!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 15576A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 7750 lbs |
| Dry Weight | 5724 lbs |
| Cargo Capacity | 2026 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/Shock Absorbers |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSJA20KC019897 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


