Used 2019 Forest River RV EVO T2490 Travel Trailer
Forest River EVO travel trailer T2490 highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- Rear Bath
- L-Shaped Counter
- Pass-Through Storage
You will love sleeping in this trailer from the set of double-size bunks in the back for the kiddos to the RV queen bed in the front private bedroom for yourself, and the U-shaped dinette slide out, this unit gives you plenty of space to sleep eight people comfortably. The kitchen offers the appliances needed to keep everyone fed, plus you can eat inside at the dinette or outside under the power awning if you brought your camp chairs or you have a picnic table provided with the campsite. The pass-through compartment offers a space to pack the outdoor gear, the fishing poles, and such, plus you will find plenty of storage inside for your clothing, food, and board games.
EVO travel trailers by Forest River are developed with attention to detail by industry specialists. This is what sets EVO apart from the rest of the travel trailer brands. On the interior of each model, you have boutique craftsmen cabinets, an extra-large country kitchen sink with recessed covers, and a DVD player with interior/exterior speakers. The exterior portion of the EVO has a front gravel guard, 4-wheel electric self-adjusting brakes, and an aerodynamic aluminum front cap. With all of these amenities on the interior and the exterior, you will have plenty of standard features that will make each vacation safe and comfortable, so choose the model that suits you and your family best today!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $1,004
Sale Price: $15,995
Stock# 48780
Interior Color: Brown
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Brown |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 7820 lbs |
| Dry Weight | 5790 lbs |
| Cargo Capacity | 2030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/Shock Absorbers |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSJA24KC020115 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


