Used 2019 Forest River RV Flagstaff High Wall HW29SC Folding Pop-Up Camper
Forest River Flagstaff High Wall HW29SC pop-up camper highlights:
- Sofa w/Table
- Exterior Storage
- Outdoor Gas Grill
- King Tent Bed
Do you desire a weekend getaway in the outdoors but still want the comforts of home? Well then, this Forest River Flagstaff High Wall is the folding pop-up camper for you! There is a U-shaped dinette for you to enjoy your meals at or convert into an extra sleeping space at night. This unit also features plenty of exterior storage to hold all of your camping needs. The outdoor gas grill is sure to be a pleaser for the chef in your group, and you can choose between the front king or rear queen tent bed to enjoy your good night's rest.
In any Forest River Flagstaff High Wall, you will find a folding pop-up camper that provides luxury with a lighter towable package. Each unit features a three-burner glass-top stove with oven, a microwave, residential-style cabinet doors, an AM/FM stereo with Bluetooth, and a WiFi Ranger WiFi booster. The foundation of the Flagstaff High Wall is an E-coated tubular steel frame with a one-piece vacuum-bonded fiberglass roof and a five-piece sectionalized Vinolon Supreme tenting.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# ACCE81659
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 371 lbs |
| Dry Weight | 3721 lbs |
| Cargo Capacity | 1278 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 12 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | 14 |
| Available Beds | King, Queen |
| Refrigerator Type | Extra Large Three Way |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Awning Info | 13' with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4CFS72XKD181659 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


