Used 2019 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25BDS Travel Trailer
Half-Ton Towable / Slideout / U-Dinette / Large Rear Bath / Mid Kitchen / Queen Murphy Bed
Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 25BDS highlights:
- Rear Bath
- Outside Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Pass Through Storage
Are you ready to camp at your leisure? If so, then this travel trailer is ideal for you! There is sleeping space for four people in this unit, so you can camp with your kids or even an overnight guest or two. The single slide out opens up the floor space so you won't feel cramped. You'll enjoy a sofa in this model that conveniently converts into a Murphy bed for a good night's rest. This travel trailer features a kitchen with a three burner cooktop, a countertop extension, and a double sink which makes clean up a breeze. Enjoy the evening air when you cook outdoors using the outside kitchen that includes a two burner cooktop, a sink, and a refrigerator. This travel trailer also includes a pass through storage, exterior storage, and a rear bath for added privacy!
For any camping trip you will want a Flagstaff Micro Lite travel trailer! These models have a beautiful Slatewood interior with Hardwood cabinet doors and drawer fronts. Each unit features solid surface countertops, a three burner range with a glass stove top cover, and a WIFI Ranger Booster Sky 4, so you can stay connected while you camp. Along the exterior there is a fully aluminium frame, a radius roof with interior vaulted ceilings, which provides you the most headroom, plus an outside shower, and a power awning with LED lights. The Standard Package D offers features such as a fully enclosed underbelly, outside speakers, a multi zone stereo with DVD/CD/AM/FM and Bluetooth control, plus so much more!
*NOTE: This unit comes with extra camping gear!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: 2,390
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# KD427249
Exterior Color: Champagne
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Exterior Color | Champagne |
| Hitch Weight | 684 lbs |
| GVWR | 6844 lbs |
| Dry Weight | 5278 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


