Used 2019 Forest River RV Flagstaff Super Lite 29BDS Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Forest River Flagstaff Super Lite travel trailer 29BDS highlights:
- Bath and a Half
- Private Bunkhouse
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Two Awnings
This travel trailer gets everyone exciting to camp! The unique private bunkhouse offers a Play-Cube sofa below a flip-up bunk including an option to add a TV. The best part about this private room is the half bath connection allowing easy trips during the night, plus there is an exterior second entry/exit door for convenience for everyone relaxing outside. There are many more features you will love such as the U-shaped dinette and hide-a-bed sofa providing comfortable seating and extra sleeping space when friends join you. The full bathroom is across from the main entrance and includes dual entry doors giving you easy access at night from the master bedroom. Keep walking around, you will find more features around each corner!
It will be easy to make plenty of memories with your family when you choose to camp with a Flagstaff Super Lite travel trailer by Forest River. These models have beautiful slatewood cabinetry with hardwood cabinet doors and drawer fronts, solid surface kitchen countertops, and ceiling LED 12 volt interior lighting. The 6 sided aluminum cage construction offers lightweight towing, the radius roof with interior vaulted ceilings give you more headroom, the WiFi ranger Wifi booster Sky 4, the enclosed underbelly, and the power awning with adjustable rain dump and LED light strip, will give you years of enjoyment!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $8,687
Sale Price: $18,878
Stock# CBR3794A
Interior Color: 4
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 810 lbs |
| Dry Weight | 7854 lbs |
| Cargo Capacity | 1756 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 6985 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 9' and 11' Power w/ Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TFLE27KZ161722 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


