Used 2019 Forest River RV Flagstaff Super Lite 529RBS Fifth Wheel
Forest River Flagstaff Super Lite 529RBS fifth wheel highlights:
- Bunkhouse
- Bath and a Half
- Peninsula Counter
- Fireplace
- Serta Queen Bed
- Outside Kitchen
The kids will love their own private bunkhouse with a half bath, two bunk beds and a play-cube sofa while you enjoy your own privacy in the front bedroom with access to the double entry full bathroom and lots of clothing storage. Just imagine camping at your favorite state park with your RVing friends in this unit parked in the perfect campsite. Space is no issue with four slide outs throughout, a large pantry, and an exterior pass-through compartment to mention a few locations. The cook will love the kitchen peninsula to make meals without having to move for someone walking from one end of the fifth wheel to the other. They may even decide to make meals outside on the outdoor kitchen with a TV option. Come see all the features you will want on your next campout!
It will be easy to make plenty of memories with your family when you choose to camp with a Flagstaff Super Lite fifth wheel by Forest River. These models have beautiful slatewood cabinetry with solid wood cabinet doors and drawers, a LCD TV with an upgraded soundbar speaker system, and flush mount ceiling LED 12 volt interior lighting with multiple switches. The 6 sided aluminum cage construction offers lightweight towing, the radius roof with interior vaulted ceilings give you more headroom, the WiFi ranger Sky 4, the enclosed underbelly, and the power awning with adjustable rain dump and LED light strip, will give you years of enjoyment!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# CS192
Exterior Color: Standard Champagne, White
Interior Color: Granite, Topaz
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft |
| Interior Color | Granite, Topaz |
| Exterior Color | Standard Champagne, White |
| Hitch Weight | 1450 lbs |
| Dry Weight | 9839 lbs |
| Cargo Capacity | 1611 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8330 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


