Used 2019 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2306 Travel Trailer
Forest River Rockwood Mini Lite travel trailer 2306 highlights:
- Bunk Beds
- Pass-Through Storage
- Gas Grill
- 15' Power Awning
This Rockwood Mini Lite 2306 travel trailer offers bunks beds for your kiddos to have their own private retreat. With kids comes messes, but thanks to the mold and mildew resistant floor coverings you can quickly clean them up! Another convenient feature with this model is the Murphy bed, it provides a bed to sleep on at night while providing a sofa for seating during the day. There are also wardrobes for you to keep your clothes neat and tidy. The chef of your group is sure to love showing off their skills with the outdoor gas grill. Plus, there is an exterior pass-through storage compartment for you to easily store and access your camping gear.
Every Forest River Rockwood takes pride in packing in as much value in as little space as they can with these Mini Lite travel trailers to make your investment into these models go a long way. They have a quality vacuum bonded construction along with enclosed underbellies and six sided aluminum frames to give you a travel trailer that will last and is built from the ground up. The underbelly increases aerodynamics, the easy lube axles and Nev-R adjust brakes ensure for safe traveling, and the interior is all residential with solid kitchen countertops with a Slatewood interior and hardwood cabinets and drawers. You will also enjoy other features such as the mold and mildew resistant floor coverings, the mounted 24" LCD TV on select models, and the gas oven. Take a look at these Rockwood Mini Lite's and start traveling in luxury today!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $1,500
Sale Price: $15,999
Stock# P55-26
| Sleeps | 6 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 584 lbs |
| Dry Weight | 4337 lbs |
| Cargo Capacity | 1527 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TRLY22KD425865 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


