Used 2019 Forest River RV Rockwood Mini Lite 2506S Travel Trailer
Forest River Rockwood Mini Lite travel trailer 2506S highlights:
- Front Kitchen
- HAB Sofa in place of U shaped dinette
- Rear Ladder
- Abundant Storage
Start your next camping trip with this 2506S Rockwood Mini Lite travel trailer by Forest River. There is plenty of storage for you to keep your camping necessities between the overhead cabinets, the kitchen pantry, and all of the exterior storage compartments. You will love how easy it is to move around and prep your meals in the front kitchen, and you can comfortably enjoy them at the U-shaped dinette which can also be transformed into an extra sleeping space. Sitting in front of the warm, cozy fireplace with your favorite beverage is the perfect way to wind down your adventurous day!
Every Forest River Rockwood takes pride in packing in as much value in as little space as they can with these Mini Lite travel trailers to make your investment into these models go a long way. They have a quality vacuum bonded construction along with enclosed underbellies and six sided aluminum frames to give you a travel trailer that will last and is built from the ground up. The underbelly increases aerodynamics, the easy lube axles and Nev-R adjust brakes ensure for safe traveling, and the interior is all residential with solid kitchen countertops with a Slatewood interior and hardwood cabinets and drawers. You will also enjoy other features such as the mold and mildew resistant floor coverings, the mounted 24" LCD TV on select models, and the gas oven. Take a look at these Rockwood Mini Lite's and start traveling in luxury today!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 29544
Interior Color: Chocolate, Pebble
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Chocolate, Pebble |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 6880 lbs |
| Dry Weight | 5201 lbs |
| Cargo Capacity | 1620 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" LCD |
| Awning Info | 17' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TRLA2XKD429544 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


