Used 2019 Forest River RV Salem Cruise Lite 190RBX Travel Trailer
- Glass Shower
- Rear Full Bath
- Murphy Bed
- Booth Dinette
This is the perfect couples trailer for your next adventure. The Murphy bed at the front of the unit is great of resting after a day of exploring and in the day time you can store it away and enjoy the sofa. This unit includes a three burner range and a microwave oven to prepare all your meals while you camp. The full bath allows you to clean up without having to use the camp's facilities and the pass through storage provides a place to store the fishing poles and camp chairs!
The Forest River Salem Cruise Lite West coast models feature an aerodynamic front profile, a radius entry door, and an awning to shade you during the day. Inside, the 78" ceilings allow you to stand up and move around freely and the decorative molding and two tone wood grains give these units that comfortable feeling of being at home. These models also include two exterior speakers, a digital TV antenna with booster, plus E-Z lube axles with radial tires which makes towing them easier than ever.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT21000119
| Sleeps | 3 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 4552 lbs |
| Cargo Capacity | 3018 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMU23KE023430 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


