Used 2019 Forest River RV Salem Cruise Lite 221BHXL Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 221BHXL highlights:
- Double Bed Bunk Beds
- U-Shaped Dinette
- Murphy Bed
- Tub/Shower Combo
With double bunk beds, a slide out in the living room, and a Murphy bed, you can easily see how this unit can serve your family well. An L-shaped counter with a large sink is provides more space to prep your meals and a three burner range is great for making breakfast before you start your day. Within the slide out you'll find a u-shaped dinette that is great for game night and can also be converted to sleeping space. The full bath is right next to the bunks which makes it easy for the little ones to use the restroom at night.
The Forest River Salem Cruise Lite West coast models feature an aerodynamic front profile, a radius entry door, and an awning to shade you during the day. Inside, the 78" ceilings allow you to stand up and move around freely and the decorative molding and two tone wood grains give these units that comfortable feeling of being at home. These models also include two exterior speakers, a digital TV antenna with booster, plus E-Z lube axles with radial tires which makes towing them easier than ever.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 23723
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 665 lbs |
| Dry Weight | 5203 lbs |
| Cargo Capacity | 2462 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMX22KE023723 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


