Used 2019 Forest River RV Vibe 22RB Travel Trailer
Half-Ton Towable / Large Rear Bath / Mid Kitchen / Slideout / Walk-Around Queen Bed
Forest River Vibe travel trailer 22RB highlights:
- Rear Bath
- Single Slide Out
- Front Bedroom
- Kitchen Skylight
For a truly fun and relaxing camping trip, your family of six will love this travel trailer. You'll find comfortable sleeping space on the front queen bed, the jiffy sofa, or the little ones can fit on the folded down dinette. This unit features a kitchen skylight, giving you natural light as you cook a meal with the three burner cooktop, and clean up is a breeze with a large trash can in a designated out of the way area. For added interior space, this model includes a slide out with an oversized panoramic window for a beautiful outside view. Everyone will appreciate the rear bath that includes a shower skylight!
Are you ready to pack a whole lot of fun in a great travel trailer? Well, come choose a Forest River Vibe! You'll love the extra-large aluminum-framed pass through storage for all your outdoor gear, plus there is an outside shower, and an LED awning light. On the inside of each model you will find solid surface counter tops, an extra large pots & pans drawer, a 12 volt Everchill residential refrigerator, and a comfy Denver pillowtop mattress to make you feel right at home. Each unit has been constructed with vacuum bonded "Aluma Frame" sidewalls, a 2" laminated floor, and a new 3/4 front fiberglass cap with an LED light, so you can enjoy your travel trailer for years to come!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,895
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# K4114396
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 7740 lbs |
| Dry Weight | 5322 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" TV |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


