Used 2019 Forest River RV Wildcat 37WB Fifth Wheel
YOU WONT FIND ONE NICER!!! FREE DELIVERY & SETUP!!THIS BEAUTIFUL LIKE NEW 2019 FOREST RIVER WILDCAT 37WB IS A 5TH WHEEL LOADED WITH LUXURY!! 41 LONG. 4 SLIDES. REAR LARGE KITCHEN WITH KING MASTER SUITE WITH LOTS OF STORAGE. BEAUTIFUL BATHROOM & CLOSET. WASHER/DRYER PREP. REAR LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED SLEEPER SOFAS. ELECTRIC FIREPLACE & BIG 65" FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL ISLAND KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION AND DUAL-PANE WINDOWS. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. 2 COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. AUTO-LEVELING SYSTEM. HUGE BASEMENT STORAGE SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!!, OUTDOOR KITCHEN, UVW 11695, FACTORY SOLAR PREP, OUR
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 003029
Interior Color: Kahlua, Baileys
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Interior Color | Kahlua, Baileys |
| Hitch Weight | 2266 lbs |
| Dry Weight | 11695 lbs |
| Cargo Capacity | 2891 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 11' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


