Used 2019 Forest River RV Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 29RLSHL Fifth Wheel
Forest River Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte 29RLSHL highlights:
- Triple Slide Outs
- Private Front Bedroom
- Fireplace
- Kitchen Island
- Rear Living
This fifth wheel features three slides, making this the largest in its series. That means more space for you, and plenty of room for your guests to enjoy themselves. You'll love the rear living area that features plenty of options for sitting down and relaxing, whether it be on the tri-fold sofa or the theater seating. The entertainment center and fireplace are an added home away from home feature and give you a calming, warm atmosphere. Take the party outside, set up a few camping chairs, put out the 18' awning, and enjoy the great outdoors.
With any Wildwood Heritage Glen Hyper-Lyte fifth wheel by Forest River, you will feel right at home with residential stain resistant carpet, Beauflor plank wood linoleum, and a 32" HDTV with CD/DVD/AM/FM with MP3 hookup and surround sound. Every unit comes standard with a queen Denver Mattress for a peaceful night's rest. You will love that you can bring everything along with these units thanks to the large pass through storage, and every fifth wheel features a docking system with quick winterization for your convenience.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# UT762587
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1632 lbs |
| Dry Weight | 8649 lbs |
| Cargo Capacity | 1943 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" HDTV LR |
| Awning Info | 18' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4FWBE28KV702307 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


