Used 2019 Gulf Stream RV Gulf Breeze Ultra Lite 18RBD Travel Trailer
!!SOLD!!Gulf Stream Gulf Breeze Ultra Lite SVT 18RBD travel trailer highlights:
- Sleeps Five
- Bunk Beds
- LP/CO Detector
- 6 Cubic Foot Refrigerator
- Special Value Trailer
When you take your next adventure in this Gulf Breeze Ultra Lite travel trailer, you will find that both your family and your wallet are happy. Your children will love having bunk beds to retreat to for an afternoon play time or an evening bed time, and the full-size bed provides durable cushion and support for an extremely restful night's sleep after a long day of exploring. Every time you enter the bathroom you will be met with a bright ray of sunshine streaming through the shower skylight, and in the kitchen you will find a 6 cubic foot refrigerator and three-burner range top waiting for you to cook up a delicious meal.
The Gulf Stream Gulf Breeze Ultra Lite travel trailer delivers considerable value because of the high-quality amenities it provides at an affordable price. From the decorative window treatments to the congoleum vinyl flooring, the Gulf Breeze Ultra Lite is complete with style, and you can travel across the country with a clear conscience knowing that you and your family will be kept safe because of the LP/CO detector, smoke detector, and fire extinguisher that have been included. If you prefer to spend every available moment soaking up the fresh outdoor air, then you will love the addition of the electric awning with LED lights that gives you protection from the elements while you enjoy beautiful nature.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $2,000
Sale Price: $17,900
Stock# BGCON081
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 370 lbs |
| Dry Weight | 3288 lbs |
| Cargo Capacity | 745 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2119K7036518 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


