Used 2019 Gulf Stream RV Vintage Cruiser 19CSK Travel Trailer
Gulf Stream Vintage Cruiser travel trailer 19CSK highlights:
- Slide Out Sofa/Bed
- 60" Folding Table
- Ample Storage
- LED Lighting
- USB Ports Inside & Out
You are going to love camping in this family friendly retro looking unit! There is sleeping for four with the front 60" x 74" queen bed and slide out sofa which can easily be turned into another bed when needed at night. The 60" folding table is great for meals, puzzles and games, and you can take it outside if you wish as well. You will enjoy plenty of storage space both inside and out with overhead cabinets, shirt wardrobes, under bed storage, and drawers. You will also appreciate the amount of storage found in the front pass-through compartment for all of your exterior camping equipment too. With the curtains and blinds opened there is plenty of natural lighting, and the LED lights throughout makes everything bright and cheerful even on a cloudy day or at night. Oh, and don't let the vintage vibe throw you, this unit features plenty of conveniences like a full dry bath, inside and outside USB charging ports, a gas water heater, and so much more!
Any Vintage Cruiser model will bring you a lightweight and fun vintage vibe from the 50's when life was simpler and the pace was slower and more relaxed. These 20-26-foot models put state-of-the-art conveniences into the look of yesteryear to bring you a camping experience like no other. The Vintage Cruiser can easily be towed by your family SUV or Mini-van, and each unit features Congoleum non-stick flooring, Roanoke light Cherry cabinetry with flat panel vintage cabinet doors and drawers, LED lighting both inside and out, and a full dry bath all nestled within a welded tubular aluminum frame enclosed with a vacuum-bonded laminated fiberglass exterior including a one piece fiberglass roof.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $3,249
Sale Price: $9,995
Stock# Z0159A
Exterior Color: Vintage Graphics w/Oyster Pearl or Woody Wagon Option
Interior Color: Crimson or Teal w/Cream, Yellow or Crimson w/Knotty Pine
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Crimson or Teal w/Cream, Yellow or Crimson w/Knotty Pine |
| Exterior Color | Vintage Graphics w/Oyster Pearl or Woody Wagon Option |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| Dry Weight | 3395 lbs |
| Cargo Capacity | 700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door w/Freezer |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2311K7037983 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


