Used 2019 Heartland ElkRidge 40FLFS Fifth Wheel
Front Living, Kitchen Island, Bed on Slide
- Kitchen Island
- Separate Living Room
- Dual Entry
- Five Slides
- Sleeps Six
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 1272A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2850 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 13234 lbs |
| Cargo Capacity | 2218 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 13 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5SFRG4228KE404420 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


