Used 2019 Heartland Mallard 260 Travel Trailer
Heartland Mallard Ultra Lite travel trailer 260 highlights:
- Bathroom Skylight
- Tinted Safety Windows
- Walk-In Pantry
- Single Slide
You will love the amount of space and amenities that this Mallard Ultra Lite travel trailer features. From the full rear bathroom with a skylight above the shower to add natural lighting as you get ready to the larger slide out in the living area featuring the sofa with overhead cabinets and the booth dinette where you can enjoy your meals at, play a card game or even transform into an extra sleeping space. When you're ready to wind down your nights, you can either head into the front private bedroom and enjoy a good night's rest on the queen-size bed or head outdoors underneath the power awning with LED lights to keep the good times going even when it's dark!
Start your journey off right with one of these Mallard Ultra Lite travel trailers by Heartland! They are a smaller, lighter package but they still pack in all of the at home features you will want on your next vacation getaway. Features like the oversized windows to let in natural lighting while allowing you to look out at your beautiful scenery anytime of day to the wide-open prep area in the kitchen and the arched ceilings measuring at almost seven feet high. These models were built to give you years of enjoyment thanks to the 6-sided aluminum construction, the fully walkable laminated roof, and the wide-trax suspension. The exterior even offers great features like the finished off pass-through storage area, a power awning with LED lights, and even outside speakers hooked up to the 12V AM/FM player for you to crank up the tunes inside or outside!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 013327A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 674 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5866 lbs |
| Cargo Capacity | 1002 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3124KE412362 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


