Used 2019 Heartland Mallard 301 Travel Trailer
Heartland Mallard Ultra Lite travel trailer 301 highlights:
- Shower Skylight
- Outdoor Kitchen
- LED Lighting
- Front Private Bedroom
You won't know where to begin when you step inside this rear kitchen Mallard Ultra Lite travel trailer! It has everything you will need to enjoy your vacation to its fullest from the booth dinette and sofa slide out to the outdoor kitchen and 17' power awning with LED lights so you can keep the good times going even at night. There is also a second sofa for another member to lay down and re-charge in the afternoon. The full bathroom has everything you need including a power vent to eliminate any unnecessary steam and a linen closet to keep your towels handy!
Start your journey off right with one of these Mallard Ultra Lite travel trailers by Heartland! They are a smaller, lighter package but they still pack in all of the at home features you will want on your next vacation getaway. Features like the oversized windows to let in natural lighting while allowing you to look out at your beautiful scenery anytime of day to the wide-open prep area in the kitchen and the arched ceilings measuring at almost seven feet high. These models were built to give you years of enjoyment thanks to the 6-sided aluminum construction, the fully walkable laminated roof, and the wide-trax suspension. The exterior even offers great features like the finished off pass-through storage area, a power awning with LED lights, and even outside speakers hooked up to the 12V AM/FM player for you to crank up the tunes inside or outside!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $2,000
Sale Price: $17,995
Stock# 4226
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 698 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Dry Weight | 6874 lbs |
| Cargo Capacity | 1694 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5sfnb3423ke398238 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


