Used 2019 Heartland Pioneer RG 22 Toy Hauler Travel Trailer
Heartland Pioneer toy hauler RG 22 highlights:
- Fold-Up Sofas
- Bunk Beds
- Full Bathroom
- Double-Door Refrigerator
- 14' Garage
Stop imagining yourself playing all weekend in this Pioneer toy hauler and start doing it! You will have room for your motorcycles, ATVs, kayaks, or golf carts with the 14' garage which means that you will be free to explore the woods, ride the trails, or float down the river whenever you like. You can even bring along a friend or two to join in on the fun since the two fold-up sofas and bunk beds give this trailer enough space to sleep five people.
Blaze new trails and be the first to explore new and exciting destinations with a Heartland Pioneer! You will be able to focus on the fun ahead since Heartland has taken care of all of your needs with the features and amenities that they have included in each Pioneer. From the 13,500 BTU air conditioner that will keep you cool all summer long to the in-floor ducted heat that will eliminate the need for piles of blankets at night, the Pioneer will always be a retreat from outside elements. You will also find security and peace as you travel with the Pioneer because it comes with plenty of standard safety equipment, like the propane, smoke, and carbon monoxide alarms, as well as the dead-bolt lock on the entrance door.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $4,018
Sale Price: $9,981
Stock# 82652D
| Sleeps | 5 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 828 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 4746 lbs |
| Cargo Capacity | 2122 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | Double Door with Freezer |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| Garage Size | 14 ft |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB2624KE390651 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


