Used 2019 Heartland Wilderness 3350DS Travel Trailer
BUNKS! BATH AND A HALF!
Heartland Wilderness 3350DS travel trailer highlights:
- Bath and a Half
- Private Bunkhouse
- L-Shaped Counter
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
Comfort and convenience is wrapped up into one in this trailer. You will have the choice of cooking inside or outside, relaxing in your own living area, as well as sleeping in your own private bedroom with dual access to the full bathroom. The kids will claim the bunkhouse and the half bath as theirs when they aren't outdoors riding bikes, hiking or roasting marshmallows. Exterior dual entry/exit doors allow you to quickly get into the half bath when outside or inside, and to the kitchen to grab a snack before meeting your friends. Start camping today!
In any Heartland Wilderness travel trailer, you will find convenient interior features such as a deep bowl sink in the kitchen for easily cleaning the dishes, a 12 volt AM/FM/CD with indoor and outdoor speakers for entertainment, and a curvilinear roof for more head room. The exterior features include a laminated roof system which is fully walkable, Wide-Trax suspension and axle system, an enclosed and heated underbelly for four season of traveling, and a finished off pass-through storage for your larger camping items. Come choose the layout that works best for your family's camping lifestyle.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $2,130
Sale Price: $29,995
Stock# 6488C
Interior Color: Haven, Corvana
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | Haven, Corvana |
| Hitch Weight | 768 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 8054 lbs |
| Cargo Capacity | 1514 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 406012 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


