Used 2019 Highland Ridge RV Mesa Ridge Limited MR280RKS Travel Trailer
Highland Ridge Mesa Ridge Limited MR280RKS travel trailer highlights:
- Rear Kitchen
- U-Shaped Counter
- Theater Seats
- Double Entry Bath
- Outside Kitchen
- Pet Friendly
Been searching for a travel trailer that will get your whole family excited? Do you own a late-model half-ton truck? This trailer might just be the solution to your search. You and your spouse can enjoy the master bedroom with the second entry into the bathroom while the kids sleep on the U-shaped dinette while watching the TV and laughing about their fun outdoor day. You might even choose to cook the bacon outside on the outdoor kitchen, and make the coffee inside on the U-shaped counter with plenty of amenities to make more meals. You will find storage throughout the interior for everyone's belongings as well as in the exterior compartments. Mark the check list complete, you found the one!
Each Mesa Ridge Limited travel trailer by Highland Ridge RV offers an arched vaulted ceiling, lino throughout which is much easier to clean than carpet, hardwood cabinet doors, plus solid surface countertops in the kitchen. The Thermal package includes a heated and enclosed underbelly plus more features allowing you to camp whenever you like. You will also find the Key-Alike system and PVC roofing membrane will provide you security and years of enjoyment. Come see all the convenient and stylish features that you will enjoy in your lightweight travel trailer.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# K3MU3099
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | BROWN |
| Hitch Weight | 675 lbs |
| GVWR | 7675 lbs |
| Dry Weight | 5900 lbs |
| Cargo Capacity | 1775 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 58 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 39" LED |
| Awning Info | 20' Power with LED Light and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TBH0BPXK3MU3099 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


