Used 2019 Highland Ridge RV Mesa Ridge Lite MR2410RL Travel Trailer
CLEAR Title
2019 Highland Ridge Mesa Ridge 2410RL
Clear Title
STK: Z335
CONSIGNMENT
For more information, call 660-885-5555 and ask for Andy, OR you can call him directly @ 660-924-1196!
Highland Ridge Mesa Ridge Lite travel trailer MR2410RL highlights:
- U-Shaped Dinette
- Master Suite
- Arched Ceiling
- Single Slide
- Pet Friendly
When you are ready to make memories, hitch up this Mesa Ridge Lite travel trailer and head out to new places. This model is easy to tow and setup also. After a fun day outdoors, you can retire inside to an air conditioned living area with comfortable furniture and a 39" LED TV. The convenient double-entry bath allows you quick access during the night and easy access across from the main entry. You will find full kitchen amenities including stainless steel appliances and a double sink.
With any Highland Ridge Mesa Ridge Lite model, you will appreciate the ease of towing and the spacious living areas. The weather conditions will not affect how you travel because of the Thermal package that has been included on each Mesa Ridge Lite. Inside you will enjoy the style and functionality of the arched vaulted ceilings, and you will also appreciate how pet friendly each of these units are with their linoleum flooring, designated pet bed, pull-out pet dishes, and zero floor registers.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# Z335
Interior Color: Java
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Java |
| Hitch Weight | 502 lbs |
| GVWR | 7400 lbs |
| Dry Weight | 5322 lbs |
| Cargo Capacity | 2078 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" LED TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Light and Integrated Speakers |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TBH0BN5K3ML3093 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


