Used 2019 Highland Ridge RV Mesa Ridge MR323RLS Travel Trailer
Highland Ridge Mesa Ridge MR323RLS travel trailer highlights:
- Rear Living Area
- Free Standing Dinette
- Theater Seats
- Kitchen Island
- Pet Friendly
This Mesa Ridge is the perfect couples travel trailer for several reasons. Just imagine your own bedroom with a queen bed each night, and kitchen amenities to make meals whenever you like. The chef will enjoy the center island to wash dishes and prepare food, the stainless steel appliances to make meals, as well as having a place to eat, and relax. The rear sofa even doubles as extra sleeping space when you have overnight guests. Now imagine kayaking, fishing, and/or shopping then doing it all over again tomorrow in a new campground. Step inside, you will love it!
Each Mesa Ridge full-profile travel trailer by Highland Ridge RV has been designed for extended use during any season with lots of space and plenty of storage. Two top features include the PVC roofing membrane with a 15 year non-prorated warranty and being Pet Friendly with no registers in the floor, plus no carpet in the living area or kitchen. You will find hardwood cabinet doors, LED lighting in the ceiling, a french door into the bedroom, and a one-piece fiberglass shower to mention a few "must have" features in your next model. Choose your favorite layout today, and start making memories tomorrow.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $4,000
Sale Price: $29,995
Stock# 4177
Interior Color: Pebble, Sienna
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Pebble, Sienna |
| Hitch Weight | 1081 lbs |
| GVWR | 11435 lbs |
| Dry Weight | 8815 lbs |
| Cargo Capacity | 2620 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED |
| Awning Info | 15' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 58TBH0BT3K3MD3085 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


