Used 2019 Holiday Rambler Endeavor 40G Motor Home Class A - Diesel
Take on any road trip in this Endeavor class A diesel coach by Holiday Rambler. Model 40G offers two large slide outs for added interior space, a set of bunks for the kids, a king bed in the master, and many added comforts to keep you feeling at-home!
Step inside in front of the passenger seat and take a look back. You will immediately be impressed with the dual opposing slide outs opening up the living area which provides a great space to enjoy with family and friends. There is a slide out along the curbside that begins with a u-bench dinette including storage overhead, and a 72" sofa with air mattress in the living room space. There are three sets of seat belts all together making it easy to keep your back seat travelers safe while moving.
Opposite the sofa find a 43" LED TV that sits within the kitchen slide out along the roadside. Here, not only will you be able to enjoy your favorite movie or television show, but also find it easy to prepare and cook food for your hungry crew. A residential size refrigerator makes it easy to stock up on your perishables so you don't have to keep going to the store. The kitchen also features a two burner cook-top with overhead microwave oven, and dishwasher, plus double sink. Do the dishes the old fashioned way, or leave it to the dishwasher to take care of and head outside for more fun! You will also find ample storage throughout the space for dishes and pots and pans.
Mid-coach you will find a complete bath and a set of bunks on your way to the rear master bedroom. The bath offers a corner shower, toilet, and corner vanity with sink. The bunk area features a set of 28" x 73" bunk beds for the kids with storage beneath for their things.
In the very rear find a bedroom for mom and dad featuring a king Serenity Series which ends the large curbside slide. Opposite enjoy a 32" LED TV, and a rear wall storage wardrobe including a stackable washer and dryer as well, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $500
Sale Price: $162,500
Stock# 16769C
Chassis: Freightliner XCM
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 38.7 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 182 cu. ft. |
| TV Info | LR 43" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 19'6" Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46400 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGFE4JCKK9087 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


