Used 2019 Holiday Rambler Navigator 38N Motor Home Class A - Diesel
** JUST ARRIVED!! ** COME SEE FOR YOURSELF!! **
Holiday Rambler Navigator class A motorhome 38N highlights:
- Full Wall Slide Out
- Bunk Beds
- Two Full Bathrooms
- Pass-Through Storage
Are you ready to tour the country in comfort and style? Come step inside this Navigator 38N class A diesel motorhome and prepare to be wowed! Along the roadside there is a full wall slide out which features a nice seating area with a 72" booth dinette and a sofa bed for you to relax on while enjoying the electric fireplace with your favorite beverage. Also within the slide out there is a set of bunk beds which your kiddos are sure to enjoy. In the master bedroom you will find a king Encore Series memory foam mattress with an adjustable head, a wardrobe, a side-by-side washer/dryer, and a 32" LED TV for your enjoyment, plus your own private bathroom. With the two full bathrooms it is easy for your family to get ready for another day of fun and adventure!
Whether you have a trip that will take you across the country or to your favorite vacation spot you will want a Holiday Rambler Navigator. These models have a Freightliner XCM Series chassis and a Cummins ISB 6.7L engine with a 340hp to ensure dependability when on the path less traveled. Along the exterior you will find durable features like the aerodynamic fiberglass cap with automotive headlights, a TPO roof, and dual pane large dark tinted frameless windows. You will also enjoy functional features like the 100 gallon fuel tank, the impressive exterior pass-through storage, and the on-demand water heater. Inside there are plenty of comforts throughout such as the Magnadyne M-10 10" touch screen stereo with navigation, a 19 cu. ft. stainless steel residential refrigerator, and an electric fireplace, plus a king Encore Series memory foam mattress with an adjustable head. Let a luxury Holiday Rambler Navigator class A diesel motorhome be your home on wheels where the scenery changes but the comforts from inside stay the same!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $13,000
Sale Price: $129,998
Stock# 115455Z
Chassis: Freightliner XCM Series
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 74184 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCM Series |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 38.7 gals |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | High Capacity Shurflo |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 182 cu. ft. |
| TV Info | LR 43" LED TV, BR 32" LED TV, Cockpit 32" LED TV |
| Awning Info | 10' 8" Electric w/ LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACWFCXKCKV1895 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


