Used 2019 Jayco Alante 26X Motor Home Class A
Jayco Alante Class A gas motorhome 26X highlights:
- Rear Bath
- Sofa
- Wardrobe
- Two Slides
- Outside Entertainment
If you have been searching for luxury and comfort, then imagine yourself enjoying this Alante Class A gas motorhome on every trip. You will find plenty of floor space thanks to the two slide outs allowing you to move around the coach with ease. The comfortable Jayco-exclusive legless dinette table and sofa provide seating as well as extra sleeping space when the kids or grandkids tag along. The walk-around queen bed gives you a place to unwind after a fun day of exploring or shopping, and you can even pull the curtain closed for privacy. The outside entertainment center with an LED TV mounted on a swivel bracket, the DVD/AM/FM radio and speakers, and the electric awning offer an additional entertaining area outdoors.
The Alante Class A gas motorhome comes equipped with a JRide package that includes a computer-balanced driveshaft, jounce bumpers, front and rear stabilizer bars, and SACHS shocks. You will appreciate having the industry's largest travel-view window on the entrance door providing amazing views and extra natural light. Inside, you will find high-intensity recessed LED ceiling lights, ball-bearing drawer guides, and hardwood cabinetry. Plus, the Soundstream Infotainment dash radio with GPS and CD/DVD player will enhance all of your upcoming road trips. Your home on the road is waiting for you, so choose your favorite Alante and get to it!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $5,000
Sale Price: $109,999
Stock# 70433A
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L Triton V-10 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 69 cu. ft. |
| TV Info | LR LED TV, Exterior LED TV |
| Awning Info | 13' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F64F5DY4J0A20513 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


